konu: rutin

Tekrar sabah oldu.

Rutinler içinde kaybolmak istemeyenler için hayat sizi rutine sokma konusunda çok ciddi bir çaba içerisinde.

Gezegenlerin yaptığı rutin dönüşler ve onların görece sürelerinde olduğu gibi, hayatımızda kısa ve uzun vadede birçok şey tekrar ediyor.

Bunun üzerine siz de kendinizi tekrar ediyorsanız, mükemmel bir kısır döngünün içindesiniz demektir. Bu kadar ortada olan bir şeyi fark etmeniz sizin tahmin ettiğinizden çok daha fazla vakit alabilir. Çünkü “zaten bildiğim bir durum” diyerek gözardı ettiğiniz bu gerçek – tüm hayatınızın gidişatının temelini oluşturuyor. İşte bunu fark etmek veya sindirmek bambaşka bir konu.


Bu döngü içerisinde mutluluğu yakalamış olmak da gayet mümkün. Ki hepimiz biliyoruz – mutlu olma isteği hepimizin ortak paydası.

Ama bu durumdan şikayetiniz varsa ve mutlu olamıyorsanız – naçizane tavsiyem problemi değiştirebileceğiniz ve değiştiremeyeceğiniz rutinler olarak ikiye ayırmanız.

Bazı rutinleri değiştirmenizin düşüncesi bile sizi rahatsız edebilir. Insanlar adapte olmaya ve kendilerine konfor alanı yaratma üzerine çok başarılı varlıklar. Konu o konfor alanını bozmaya gelince bir o kadar çekimserler.

Yine de kendi rutinlerinizi kırarken, hayatınızı yerle yeksan etmenize gerek yok. Ufak şeyler bile sizin psikolojinize tahmin ettiğinizden çok daha iyi gelebilir. Rutinleri kırmanın en büyük faydası ise aynı filmi tekrar tekrar izlerken gözünüzden kaçan detayları yakaladığınızda mutlu olduğunuz o anı yakalama şansınız.

Tabi bu sözlerim, bir şehrin içine sıkışmış, her sabah işe gidip akşam evine dönen insanlar için daha çok. İstisnalar kaideyi bozmuyor.

(Visited 49 times, 1 visits today)

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir