konu: imkansız

İmkansız olan nedir ?

İmkansız: siz nasıl yapamayacağınızı düşünene kadar imkansız olmayan şeydir.

Daha rasyonel bir şekilde değerlendirirsek, imkansız olan çok az şey var. Olanlar da doğa kanunlarının önüne geçemememizden ileri geliyor.

Kalan konular için bu yüzden imkansızı yapmak vakit alır diyebiliriz.

Eğer düşündüğüm doğruysa, demek ki biz kendimizi farkında olmadan bir çerçevenin içine sıkıştırmayı alışkanlık haline getirmişiz.

Tabi toplumun bu konuda bize göstermiş olduğu “yardımın” hatrı sayılır bir payı var. Neyin olup olamayacağına bizim adımıza karar veren mekanizmalar, bu konuda da devreye girecektir.

Tarihe dönüp baktığımızda “aykırı” olanların çok daha girişimci, çok daha farklı işlere imza attığını görüyoruz. Görüyoruz derken, resmen görüyoruz tarih kitaplarında.

Hadi bu hatırlatmayı cebimize koyalım.

Artık insanların yaptıklarını bir anda tüm dünyaya gösterebildikleri mecralar var. Bu durum bazı şeylerin imkansız olmadığını kanlı canlı gösterebiliyor. Bu durum toplumsal statükoya bir direnç oluşturuyor. Şimdilik bir çok şey WhatsApp malzemesi olarak elden ele gezse de, toplumların algıları ve kabul kriterleri yavaş yavaş değişiyor.

Salvador Dali’nin bir twitter hesabı olsaydı veya Leonardo da Vinci’nin bir YouTube kanalı. Bir anda dünya da değişimiydi her şey? Hayır. Belki de şu anda da varlar. Ama artık o kadar çok twitter hesabı, o kadar çok YouTube kanalı var ki, haberimiz yok.

Bu hatırlatmayı da cebimize koyalım.

Mevzu bir anda milyarlarca insanın kendini göstermeye çalıştığı bir yarışa dönüştü diyebiliriz. Kendi mikro alanlarında, kendi yöntemlerine ve beklentilerine göre bir gösteriş yarışı var.

Artık konusu bile klişe olabilecek kadar eskimiş olan, kişilerin yaşamadıkları yaşıyormuş gibi yansıttıkları bir dönemin tam ortasındayız. Her birey bir potansiyel yayın organı ve çektiği fotoğraftaki kadrajını sunmak istediği şekliyle ayarlıyor. Yani, bu kadar inovasyondan biz insanoğlunun faydalanabildiği nokta bu.

Şimdi cebimizdekilere bir bakalım.

1 – Aslında yapmak istediğiniz hemen hemen her şey mümkün – sadece doğru koşulları ayarlamanız gerekiyor.
2 – Doğru yerlere bakarsanız, dünyanın ne kadar büyük olduğunu – ihtimallerin sınırsız olduğunu görebiliyoruz.
3 – Konu fark yaratmak ise, istediklerinizi başarmak ise – elinizde yeteri kadar imkan var ama sizin en kolayınıza gelen formatta değil bu imkanlar.

Ama çoğumuz, dünyanın akışına ayak uydurmayı tercih ederek yaşamımıza devam ediyoruz. Biz ne oldu diyene kadar “zaman” üzerimizden bir silindir gibi geçiyor.

Kaçımız kendimize gerçekten ne yapmak istediğimizi sorabiliyoruz ?

Bunu sormak bile bir yük gibi geliyor.

Bazen üşenip akışına bırakıyoruz.

(Visited 84 times, 1 visits today)

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir