“Digital Twins”

Bazen uyuz oluyorum 20 yıldır söylediğim şeyler hype olunca.

Garip bir ego tatminsizliği. Bunu ben demiştim diyememenin hazımsızlığı.

Neyse yine de konuyu değerlendirelim.

Sevgili NVIDIA hisse senetlerinin son 1 yılda neredeyse 4’e katlamış olmasından duyduğu mutluluk içerisinde yeni yeni projelere yelken açmış.

Bu bir teknolojoji blogudeğil ama okumaya devam edersen nereye bağlayacağımı anlayacaksın.

Digital Twins” ? Bu fikir bana birşeyler çağrıştırıyor…

Adamlar yememiş içmemiş, bizim dünyamızın bir replikasını digital ortamda oluşturmaya karar vermiş. Digital twin fiziksel nesneler, insanlar veya süreçlerle senkronize edilmiş sanal presentasyonu olarak özetleniyor.

Yani teknolojinin iyice zivanadan çıktığı son bir buçuk yılda, her hafta yeni bir haber almaya neredeyse alıştık diyebilirim.

Ama bu fikir beni zaten içinde yaşamakta olduğumuz şeyin bir simulasyon olduğunu ve biz neredeyse simulasyon içinde simulasyon yaratmaya bir adım daha yaklaştığımızı gösteriyor.

Bir bakalım;

1- Apple, Vision Pro ile VR’ı bir sonraki seviyeye taşıdı.

2- Sora ile OpenAI son derece gerçekçi videolar oluşturabildiğini ispatladı.

3- ChatGpt, Claude 3, Gemini : Bizim sahip olduğumuzdan çok daha fazla bir bilgi haznesine sahip olarak sorulara cevap verebilecek, fikir üretebilecek noktaya geldi.

4- Boston Dynamics zeka hazır olunca kullanılabilecek robotların ARGE’sini tamamladı.

Ve şu anda bir çok firma 2d görünen objelerin 3d görünümünü AI ile üretme konusunda mükemmelleşmeye çalışıyor.

Ha tabi bir de herkesin uğraştığı genel yapay zeka hedefi var. O işi başardığımızda tüy dikmiş olunacak bütün bu gelişmelerin üzerinde.

ChatGpt’i ilk gördüğümde bunu bana gösteren en yakın dostuma ilk söylediğim şey “İnsanlık olarak buna hazır değiliz” olmuştu 1,5 sene önce.

Geldiğimiz ivme ile artık her hafta yeni bir gelişme oluyor. Artık haberleri takip etmek bile bir iş oldu.

10 Yıla kalmaz herkes kask, gözlük, lens artık teknoloji ne kadar compact bir noktaya geldiyse, bunları takarak sanal bir ortamda yaşayacaklar.

Kafasına çip takmayı kabul edenler sanal ortamda ki 5 duyu organına dokunan ne varsa , gerçekmiş gibi hissedebilmeye başlayacaklar.  30 yıl sonra artık erkek çocuklar doğumdan sonra sünnet opsiyonu veriyormuş gibi çip takma opsiyonu gelecek.

“Digital Twins”  sayesinde, gerçek hayattaki kötülüklerden arınmış bir şekilde belki bir simülasyonun içinde birey olarak da bir şeyler yapabilme imkanı bulacak insanlık 5 sene sonra.

Hadi bunların hepsi okey. Sonra ultimate soru geliyor aklıma, 50 yıl sonra ? Gerçek ile Sanalı ayırt edemediğimiz bir gerçeklikte yaşamaya başladığımızda ? Hadi 100 yıl diyeyim garanti olsun.

Peki şu anda “Digital Twins”’in digital tarafında yaşamadığımızı kim söyleyebilir ? Belki 500yıl önce bu yaşananlar yaşandı ve biz bir döndü içerisinde 1900-2100 arasını yaşayıp duruyoruz ?

Eh bu düşünce bir sıkıntı. Aslında bunu herhangi bir zaman diliminde düşünüp bilim-kurgu konusunda kendinizi alkışlayabilirdiniz. Ama biri canlı canlı gözünüzün önünde “Digital Twins” i birileri kalkıp duruyurunca, insan bir durup düşünüyor.

Ben düşünüyorum en azından…

(Visited 31 times, 1 visits today)

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir